Bratislava, 16. júna 2023 – Využívanie dreva ako ťažiskovej suroviny pre drevostavby je v súčasnosti na Slovensku nedostatočné, najmä z dôvodu aktuálne platných technických predpisov. Drevo ako materiál, pritom spĺňa všetky súčasné požiadavky na energetickú efektívnosť a uhlíkovú neutralitu a predstavuje výrazný prvok, pozitívne vplývajúci na dekarbonizáciu sektorov ako napr. stavebníctva, budov alebo priemyselnej výroby.
SKGBC spolu so svojimi členmi, ďalšími združeniami a odborníkmi z akademického prostredia založili v roku 2022 Iniciatívu za moderné drevostavby s cieľom podporiť drevo ako udržateľnú surovinu v modernom stavebníctve. Cieľom Iniciatívy je propagácia dreva ako udržateľného a obnoviteľného stavebného materiálu
Aktuálne predpisy na Slovensku dnes umožňujú stavby na báze dreva len do výšky 5 nadzemných podlaží a neumožňujú rozvoj vyšších drevostavieb, čo je v porovnaní s predpismi v iných krajinách podhodnotené. Táto výška je v súčasnosti nedostatočná vzhľadom na vysoké ceny pozemkov a efektivitu ich využitia, a to najmä v hlavnom meste a ostatných krajských mestách, čo odrádza investorov od realizácie drevostavieb. Plnému využitiu dreva ako stavebného materiálu tak bránia niektoré bariéry, ktoré by sa dali eliminovať úpravou legislatívy. Relatívne jednoduchá zmena vyhlášky pritom môže vytvoriť priestor pre uplatnenie moderného spôsobu výstavby drevostavieb na Slovensku a pomôže s plnením ambícií v Pláne obnovy, Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), ale i zmierňovaním dopadov na životné prostredie, prinesie zdravšie budovy a v neposlednej rade pomôže s celkovou modernizáciou krajiny.
Odborníci v rámci Iniciatívy za moderné drevostavby pripravili rozsiahly dokument s názvom Ako priniesť výhody drevostavieb na Slovensko?, ktorý je jedinečný svojím rozsahom a tiež spracovaním výhod a nevýhod drevostavieb.
Argumenty efektívnosti pre výstavbu z dreva
Drevo ako stavebný materiál je ľudstvu známy celé tisícročia. Napriek tomu, aj dnes dokážeme v dreve nachádzať neustále narastajúci potenciál a svojimi vlastnosťami neraz prekonáva aj také stavebné materiály akými sú betón alebo oceľ. Drevo na Slovensku patrí medzi tradičné stavebné materiály a v porovnaní s ostatnými materiálmi vyniká predovšetkým svojou cenou a dostupnosťou.
Stromy sa v našich podmienkach pestujú, ťažia a spracovávajú v blízkom dosahu domáceho trhu, preto sú prepravné vzdialenosti pomerne krátke. So svojimi unikátnymi vlastnosťami, s vysokým environmentálnym prínosom a zároveň univerzálnymi obnoviteľnými možnosťami môžeme, v efektívnom využití dreva ako suroviny, nájsť podstatný prvok našich budúcich mestských ekosystémov. To samozrejme platí iba za podmienok, že ku jeho produkcii a využívaniu budeme pristupovať striktne udržateľným spôsobom a hospodárením.
Medzi hlavné argumenty pre výstavbu z dreva zaraďujeme:
SKGBC sa spolu s ďalšími združeniami a odborníkmi z akademického prostredia snaží podporiť drevo ako udržateľnú surovinu v modernom stavebníctve a umožniť výstavbu drevostavieb do požiarnej výšky 22,5 m pre všetky typy stavieb bez ohľadu na typ konštrukcie
Iniciatíva za moderné drevostavby má 11 partnerov a 18 podporovateľov, ktorých počet neustále narastá.
Partneri iniciatívy: Corwin SK, Cresco Real Estate, ESET, Immocap, J&T Real Estate, Knauf Insulation, MiddleCap, Peikko Slovakia, Saint Gobain Slovensko, Woodrock, YIT Slovakia.
Podporovatelia iniciatívy: Budovy pre budúcnosť, Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave, Inštitút pre pasívne domy, Inštitút Slovenskej komory architektov, Kontrakting, Manifest 2020, Metropolitný inštitút Bratislavy, Pokorny architekti, Poláček & Partners, R.A.U. - QArtAll atelier, Siebert + Talaš, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach, Staviame z dreva, VÚB banka, Zelená stavba, Zväz spracovateľov dreva.