Sme aktívnym partnerom rôznych projektov a iniciatív s lokálnym aj medzinárodným dosahom.
SKGBC so svojimi členmi, ďalšími združeniami a odborníkmi z akademického prostredia založili v roku 2022 Iniciatívu pre moderné drevostavby s cieľom podporiť drevo ako udržateľnú surovinu v modernom stavebníctve. Partneri iniciatívy: Corwin SK, Cresco Real Estate, ESET, Immocap, J&T Real Estate, Knauf Insulation, MiddleCap, Peikko Slovakia, Saint Gobain Slovensko, Woodrock, YIT Slovakia. Podporovatelia: Budovy pre budúcnosť, Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave, Inštitút pre pasívne domy, Inštitút Slovenskej komory architektov, Kontrakting, Manifest 2020, Metropolitný inštitút Bratislavy, Pokorny architekti, Poláček & Partners, R.A.U. - QArtAll atelier, Siebert + Talaš, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach, Staviame z dreva, VÚB banka, Zelená stavba.
Cieľom medzinárodného projektu bolo podporovať vznik takých mechanizmov financovania, ktoré prinášajú zvýhodnené bankové produkty pre novostavby a renovácie budov. V rámci projektu sa pripravil program Green Homes & Green Mortgage, na ktorom sa podieľalo 17 odborných organizácií z celej Európy s podporou EK. Program má pomôcť prepojiť zvýhodnené hypotekárne financovanie a certifikačné mechanizmy zaisťujúce komplexnosť a kvalitu projektov. Benefitom pre stavebníka majú byť optimalizované celkové mesačné náklady vlastníka = total cost of ownership (náklady na energie, prevádzku a hypotéku). Prínosom pre banky majú byť udržateľnejšie a kvalitnejšie projekty s nižšou mierou rizikovosti. Projekt sa stal finalistom prestížnej EU Sustainable Energy Week Awards. Viac informácií o projekte nájdete tu: SMARTER Finance for Families Projekt získal finančné prostriedky z programu Európskej únie pre koordináciu a podporu Horizon 2020 na základe grantovej dohody č. 847141.
Spoločný projekt Centra pasivního domu, platformy Budovy pre budúcnosť a SKGBC bol zameraný na vzdelávanie v oblasti kvalitnej a udržateľnej výstavby s tematickým prepojením študentov, akademikov, pedagógov a odborníkov z praxe. Projekt bol spustený v novembri 2019 a ukončený v apríli 2022. Pre české vysoké školy sme sprostredkovali vyše 60 odborných prednášok, fór, webinárov a workshopov, 13 exkurzií, 39 stáží a 3 odborné kurzy zamerané na základné princípy riešení a navrhovania udržateľných stavieb. Celkovo sme evidovali 1 588 účastí. Pre stredné školy na Slovensku sme zorganizovali 131 prednášok, 9 interaktívnych exkurzií a 14 na mieru šitých odborných konzultácií s workshopmi a brigádami pre stredoškolákov. Súhrnne sme zaznamenali 3 198 účastí. Súčasťou projektu boli aj dva dotazníkové prieskumy. Celkom sa prostredníctvom rôznych aktivít zapojilo do projektu 40 firiem z ČR a 19 firiem zo Slovenska. Projekt bol spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja Spoločne bez hraníc „Príprava študentov pre prax v oblasti udržateľných budov“ v rámci Operačného programu cezhraničná spolupráca, 304000-Interreg V-A SK – CZ 2014-2020, Kód žiadosti o NFP: NFP304010U332.