INICIATÍVA ZA MODERNÉ DREVOSTAVBY

Založili sme spolu s ďalšími združeniami a odborníkmi z akademického prostredia iniciatívu s cieľom podporiť drevo ako udržateľnú surovinu v modernom stavebníctve.

Prečo stavať z dreva?

Udrž​ateľnosť a obnoviteľnosť

Drevo je tradičný stavebný materiál, ktorý možno získať prostredníctvom čisto prírodných procesov, akými sú sadba a opätovná výsadba cez programy udržateľného obhospodarovania lesov.

Modularita
a rýchlosť

Skrátenie času výstavby o 30 až 50 % vďaka modularite a prefabrikácii. Využitie prefabrikácie mnohých dielov vo výrobných halách, alebo priamo aj celých modulov – komplexných priestorových celkov.

Sebestačnosť a dostupnosť

Stromy sa na Slovensku pestujú, ťažia a spracovávajú. Prepravné vzdialenosti sú pomerne krátke, čo má vplyv na cenu materiálu. Je tu veľký potenciál na využitie dreva na moderné stavebné materiály s vyššou pridanou hodnotou.


Prehľad výškových limitov a maximálneho počtu podlaží drevostavieb na bývanie vo vybraných krajinách:

Štát max. výškový
limit (m)
max. počet
podlaží
Česká republika 12 4
Slovinsko 22 6-7
Rakúsko 22 7
Chorvátsko 22 7
Nemecko 22 7-8
Poľsko 25 8
Fínsko 28 8
Francúzsko 50 16
Švajčiarsko 100 33
Holandsko bez obmedzenia bez obmedzenia
Belgicko bez obmedzenia bez obmedzenia
Portugalsko bez obmedzenia bez obmedzenia
Španielsko bez obmedzenia bez obmedzenia
Švédsko bez obmedzenia bez obmedzenia

Zdroj: Buchanan, A.,Östman, B. 2022. Fire Safe Use of Wood in Buildings: Global Design Guide [online].1. vyd. Boca Raton: CRC Press. [vid. 2022-08-10].
ISBN 978-1-00-319031-8. Dostupné z:doi:10.1201/9781003190318

Čo je potrebné zmeniť?

Aktuálne predpisy na Slovensku umožňujú stavby na báze dreva len do výšky 5 nadzemných podlaží (12 m). V porovnaní s predpismi v iných krajinách je to výrazne menej. Vzhľadom na efektívne využitie pozemkov a typy budov, ktoré sú vhodné na modulárnu a prefabrikovanú výstavbu, je táto výška nedostatočná.

Pre plné využitie dreva ako stavebného materiálu je potrebné umožniť výstavbu drevostavieb do požiarnej výšky 22,5 m, čo je približne 8 nadzemných podlaží, a to pre všetky typy stavieb.

Táto zmena sa dá dosiahnuť úpravou legislatívy.

Čo prinesie zmena?

Relatívne jednoduchá zmena predpisov môže vytvoriť priestor pre uplatnenie moderného spôsobu výstavby drevostavieb na Slovensku. Zrýchlenie výstavby pomôže s plnením ambícií v Pláne obnovy a odolnosti, Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF). Drevostavby tiež pomôžu so zmierňovaním dopadov na životné prostredie, prinesú zdravšie budovy a v neposlednom rade celkovú modernizáciu krajiny.

Očakávame, že uvedená zmena predpisov by umožnila postaviť v období rokov 2027 až 2035 o takmer 5 900 bytov[1] viac. To predstavuje viac ako 10 % bežnej ročnej výstavby bytov v bytových domoch na Slovensku.

Tržby sektora bytových a nebytových budov, ťažby a spracovania dreva, od ktorých sa odvíjajú daňové príjmy štátu, by sa zvýšili približne o 985 mil. EUR[1] a priniesli by početné nové pracovné miesta s vyššou produktivitou práce (prefabrikácia).

-----------
[1] počítané za obdobie 2027 - 2035. Zdroj: Ako priniesť výhody drevostavieb na Slovensko? 2023. Slovenská rada pre zelené budovy - občianske združenie(SKGBC).  

Odborníci v rámci Iniciatívy za moderné drevostavby pripravili rozsiahly dokument s názvom Ako priniesť výhody drevostavieb na Slovensko?, ktorý je jedinečný svojím rozsahom a tiež spracovaním výhod a nevýhod drevostavieb.

Ako priniesť výhody drevostavieb na Slovensko?

Drevo a drevostavby ako odpoveď na:

Znižovanie energetickej náročnosti (budov aj priemyslu)

Zmierňovanie dopadov
na životné
prostredie

Efektívne využitie domácej suroviny

Zvýšenie produktivity práce a rýchlosti výstavby

Objemná výstavba v pomerne krátkom čase (nájomné bývanie)

Rozvoj MSP, regionálnej ekonomiky a zamestnanosti

Zdravé vnútorné prostredie v budovách

Dosiahnutie cieľov EÚ
na roky
2030 a 2050

PARTNERI A PODPOROVATELIA INICIATÍVY


Iniciatíva za moderné drevostavby vznikla v roku 2022 a ku koncu roku 2023 mala už 9 partnerov a 18 podporovateľov.


Partneri:


Podporovatelia:

Budovy pre budúcnosť, Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, Fakulta architektúry adizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Inštitút pre pasívne domy, Inštitút Slovenskejkomory architektov, Kontrakting, Manifest 2020, Metropolitný inštitút Bratislavy, Pokorny architekti, Poláček & Partners, R.A.U. - QArtAll atelier, Siebert + Talaš, Stavebná fakulta Slovenskej technickejuniverzity v Bratislave, Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach, Staviame z dreva, VÚB banka, Zelená stavba, Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky.