Tlačové správy

Czech & Slovak Sustainability Summit 2024: Program plný inšpirácie, diskusií a praktických príkladov

08.04.2024

Kompletný program podujatia s názvom Czech & Slovak Sustainability Summit 2024, ktoré sa uskutoční 25. apríla 2024 v Cubex Centre Praha, je plný inšpirácií, diskusií a praktických príkladov. Viac ako 50 rečníkov, panelistov a moderátorov vystúpi na celodennom podujatí s cieľom inšpirovať ďalších odborníkov na udržateľnosť a zdieľať osvedčené postupy v oblasti udržateľnosti.

Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) je partnerom 2. ročníka česko-slovenskej konferencie Czech & Slovak Sustainability Summit, ktorej cieľom je podporiť zavedenie udržateľných princípov na českom aj slovenskom trhu.

„Počas summitu sme sa rozhodli zamerať na tri veci. Po prvé, inšpirovať profesionálov v oblasti udržateľnosti, aby rozšírili svoju bublinu a rozhliadli sa po celom svete a do ďalších priemyselných odvetví a sektorov pre spoluprácu. Po druhé, posvietiť na osvedčené postupy na trhu – skutočne najlepšie udržateľné projekty. A po tretie, v šiestich popoludňajších workshopoch sa ponoriť hlboko do rôznych oblastí udržateľného rozvoja,“ vysvetlila programová riaditeľka summitu Kateřina Osterrothová.

Nafúknite svoju bublinu

Dopoludňajší konferenčný blok sa začne inšpiratívnou diskusiou zameranou na tému udržateľnosť vo svete. Pozvanie do úvodnej diskusie prijali Pavla Gomba, výkonná riaditeľka UNICEF Česká republika, a Zuzana Harmáčková, vedúca oddelenia sociálno-ekologickej analýzy Ústavu výskumu globálnej zmeny AV ČR. Diskusiu bude moderovať Rey Koranteng.

Nasledovať bude panelová diskusia, kde sa stretnú názory predstaviteľov podnikovej sféry, akademickej obce, štátnej správy aj neziskového sektora. Diskusie sa zúčastnia Petr Hladík, minister životného prostredia ČR; Michaela Hletková Ploszeková, vedúca oddelenia životné prostredie v spoločnosti Volkswagen Slovakia a predsedníčka Komisie environmentálnej legislatívy vo Zväze automobilového priemyslu SR; Michaela Chaloupková, členka predstavenstva a chief sustainability officer v ČEZ; Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis; Hana Kovářová, výkonná riaditeľka pre stratégiu značky a komunikáciu Komerční banky, a Milan Pospíšil, rektor VŠCHT Praha. Moderátorkou panelu bude Alice Machová, vedúca partnerka poradenstva v oblasti udržateľného rozvoja vo firme EY Česká republika.

Priestor pre vedu, networking a občerstvenie

Od rána bude prístupná prednášková sekcia Vedecká kaviareň, ktorá bude zameraná na novinky, výskum a vývoj v oblasti udržateľnosti, obehového hospodárstva a surovinovej bezpečnosti. Cieľom je poskytnúť priestor na zdieľanie nových informácií či výsledkov z výskumu, ktoré by mohli inšpirovať k realizácii v praxi. Návštevníci sa môžu tešiť na viac ako desať prezentácií z oblasti udržateľnej vedy.

V seminárnej miestnosti sa bude konať program Brunch & Learn. Dvaja odborníci spoločnosti Ipsos, Tereza Horáková a Tomáš Macků predstavia v prezentácii s názvom „Je udržateľnosť bublina? Alebo nielen udržateľnosťou živý je človek“ exkluzívny výskum českých a slovenských spotrebiteľov a ich pohľad na udržateľnosť.

Príležitosť pre best practices

Poludnie bude patriť prípadovým štúdiám. Primárnym cieľom summitu je totiž poskytnúť platformu na prezentáciu úspešných projektov tak, aby boli ďalšie firmy motivované k podobným činom. V tomto bloku si účastníci vypočujú podrobnosti o 10 udržateľných projektoch, ktoré majú preukázateľné pozitívne dopady na životné prostredie alebo spoločnosť a ktoré získajú ocenenie Sustainability Star.

Desať udržateľných projektov, ktoré vybrala Vedecká rada:

  • Alza.cz: EkoBalení v Alze – Cesta k bezobalovej logistike (prezentovať bude Eva Šípková, Alza.cz)
  • Classic Oil: Recyklácia prvýkrát poráža spaľovanie v likvidácii nemrznúcich kvapalín (Olga Pleyer a Jan Skolil, Classic Oil)
  • Česká krajina: Rezervácia veľkých kopytníkov (Dalibor Dostál, Česká krajina)
  • Decathlon: Opakovane použiteľné obaly pre e-commerce (Oliwia Guziel, Decathlon)
  • Gopall, Stabilplastik a Penny Market: Poolingová polpaleta z plastového recyklátu v logistike Penny (Marek Božík, Gopall; Patrik Luxemburk, Stabilplastik; Tomáš Kubza, Penny Market)
  • Kokoza a Centrum Černý Most: Komunitná záhrada Centrum Černý Most (Radka Pokorná, Kokoza; Karolina Šustrová, Unibail-Rodamco-Westfield)
  • Panattoni Czech Republic Development: Panattoni Park Cheb South – hala Autodoc, najzelenšia budova na svete (Pavel Sovička a Pavel Fojtík, Panattoni)
  • Pražské vodovody a kanalizace: Biometan – Využitie kalového plynu na ÚČOV Praha (Ilona Líkařová, Pražské vodovody a kanalizace)
  • Urbanity Development: Urbanity Campus Tachov (Markéta Šimáčková, Urbanity Development)
  • Vodafone Czech Republic: Využitie zvyškového tepla z dátového centra k vyhrievaniu kancelárií (Viktorie Tenzerová a Tomáš Vokoun, Vodafone Česká republika)

Čas pustiť sa do práce

Novinkou konferenčného programu druhého ročníka summitu sú popoludňajšie workshopy. Ako vysvetľuje Katarína Osterrothová, „workshopy na Sustainability Summite sú koncipované ako „deep dive“, to znamená, že nebudeme plávať len po povrchu, ale ponoríme sa do hĺbky témy. Jedine tak totiž môže diskusia prispieť k zmene a nájdeniu riešenia.“

Šesť popoludňajších workshopov sa bude konať súbežne od 15.30 do 18.00. Súčasťou budú krátke prezentácie zástupcov firiem a odborníkov v odbore, ktoré poslúžia ako inšpirácia pre diskusné bloky. (Podrobnosti o týchto krátkych prezentáciách a osobách, ktoré vystúpia, nájdete na webe summitu.) Workshopy sa zamerajú na rozmanité témy a každý bude mať svojho expertného moderátora:

  • Workshop 1: Dekarbonizácia a ďalšie environmentálne aspekty udržateľnosti
  • Workshop 2: Biodiverzita a ekosystémy
  • Workshop 3: Financovanie a prepojenie pre udržateľné podnikanie
  • Workshop 4: Sociálne aspekty udržateľnosti
  • Workshop 5: Marketing a komunikácia udržateľnosti
  • Workshop 6: ESG reporting

 

Večerný program možno označiť ako SusPub, teda Sustainability Pub čiže Udržateľnú krčmu. S dobrým jedlom, pitím a zábavným programom ide podľa usporiadateľov o veľmi dôležitú súčasť stretnutia, kedy je možné prediskutovať všetko, o čom sa hovorilo počas dňa, a nadviazať nové obchodné aj osobné kontakty.

Na podujatie je registrovaných takmer 300 manažérov udržateľnosti a ESG z Českej republiky a zo Slovenska.

Záujemcovia o účasť sa môžu registrovať na stránke summitu: www.sustainabilitysummit.cz/registrace.

 

Kontakt pre médiá:

Henrieta Kissova
PR and Marketing Manager

E: henrieta.kissova@skgbc.org
M: +421 915 774 241