Tlačové správy

 

Modularita a moderné technológie sú nevyhnutné pre udržateľnú výstavbu

21.9.2023

Budovy sú v celom životnom cykle značným prispievateľov k tvorbe skleníkových plynov. Preto je žiadúce, aby sa počas ich celého životného cyklu používali nízkouhlíkové a energeticky efektívne materiály a technológie.

„Využitie prefabrikovaných prvkov a modularita je moderný spôsob výstavby, ktorý dokáže významne eliminovať emisie, hlavne ak sa využijú aj ekologické materiály, ako napríklad drevo,“ uviedol Pavol Kukura, predseda predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC) vo štvrtok počas Týždňa zelených budov 2023.

Modulové prvky realizované mimo staveniska dokážu byť podľa neho vyrobené efektívnejšie, energeticky menej náročne, s menšou uhlíkovou stopou a s menšou tvorbou odpadu. „Spolu s oveľa efektívnejšou dopravou má modularita pozitívny dopad aj na znižovanie výdavkov stavby. Prefabrikované stavby sa dokonca dajú navrhnúť tak, aby sa po ukončení pôvodného účelu dali rozobrať a premiestniť, čím predĺžia svoj životný cyklus,“ dodal.


Drevo s hlási k slovu


Európa je ešte stále relatívne na začiatku transformácie svojej ekonomiky smerom ku klimatickej neutralite. Drevostavby sa dnes v mnohých regiónoch a krajinách stali dominantnými. „Moderná výstavba drevených domov totiž spája hlavné ciele modernej politiky – digitalizáciu, udržateľnosť a rýchle spracovanie. Toto sú tri nevyhnutné ingrediencie potrebné pre klimaticky neutrálnu budúcnosť,“ uviedol Ivan Kolárik, konateľ spoločnosti Kontrakting.

Ako dodal, potvrdzuje to aj realizácia najnovšej obchodnej prevádzky Kauflandu v Záhorskej Bystrici, na ktorej sa dodávkou drevených konštrukcií významne podieľala spoločnosť Kontrakting.

„Ide o hybridnú stavbu s aktuálne najväčším podielom zabudovaných drevených konštrukcií na Slovensku. V žiadnej inej stavbe na Slovensku nie je viac ako 1 200 m3 zabudovanej drevnej hmoty,“ upresnil Ivan Kolárik.

Sieť potravín Kaufland prichádza s novým konceptom predajní. Základným atribútom je masívna aplikácia drevených konštrukcií. Ich aplikácia predstavuje jeden z efektívnych nástrojov, ako navrhovať a realizovať stavby priateľské k prostrediu vrátane ich schopnosti adaptovať sa na zmenu podmienok spôsobených meniacimi sa klimatickými podmienkami.


Týždeň zelených budov 2023


Cesta k uhlíkovej neutralite, modularita a životný cyklus budov, ale aj EU Taxonómia, ESG a zelené financovanie v stavebníctve sú hlavné témy Týždňa zelených budov 2023. Slovenská rada pre zelené budovy organizuje tento rok už 13. ročník série podujatí, ktoré nadväzujú na Svetový týždeň zelených budov (World Green Building Week), ktorý organizujú rady zelených budov po celom svete na čele so Svetovou radou pre zelené budovy (World Green Building Council – WGBC). Hlavným mottom po celom svete je #BuildingTheTransition.

Nad Týždňom zelených budov 2023 prevzali záštitu Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky a Slovenská agentúra životného prostredia.

Sériu podujatí organizuje SKGBC s podporou generálnych partnerov týždňa:  J&T Real Estate, Kontrakting stavebné montáže a VÚB banka. Hlavnými partnermi podujatí sú Kaufland a YIT Slovakia a partnermi jednotlivých podujatí spoločnosti Baumit, BMI Group, CTP Slovakia, ČSOB banka, HB Reavis, KOOR, Rehau, Prvá stavebná sporiteľňa, Rehau, Siemens, Zumtobel Group a Wienerberger.

 

 

Kontakt pre médiá:

Henrieta Kissova
PR and Marketing Manager

E: henrieta.kissova@skgbc.org
M: +421 915 774 241