Aktuality

Dánsko môže byť vzorom v udržateľnej výstavbe a využití obnoviteľnej energie

Bratislava, 11. mája 2021 – Dánsko môže byť vzorom a inšpiráciou pre Slovensko v oblasti zelenej transformácie, udržateľnej výstavby, opatreniam proti klimatickým zmenám a využití obnoviteľnej energie. Povedal to v pondelok predseda predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy Pavol Kukura počas návštevy Dánskeho kráľovstva s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) je hlavný ambasádor udržateľnej výstavby na Slovensku.

„Až 66 municipalít z Dánska sa prihlásilo k celosvetovej kampani Race to Zero, ktorá má za cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, čo je vzhľadom na veľkosť Dánska najvyššie pomerné zastúpenie miest na krajinu v kampani,“ uviedol ako príklad aktivít udržateľnosti v Dánsku Pavol Kukura.

Veľmi inšpiratívne podľa neho bude prvé oficiálne stretnutie s predstaviteľmi dánskej rady pre zelené budovy a návšteva agentúry State of Green „V roku 2020 bola viac ako polovica elektrickej energie v Dánsku vyrobená z veterných a solárnych zdrojov,“ uviedol predseda predstavenstva SKGBC. „A do roku 2030 by obnoviteľná energia mala pokryť 100 percent spotreby,“ dodal.

Štvrť Nordhavn

Pre slovenskú delegáciu je naplánovaná aj návšteva mestskej časti Nordhavn. Mestská štvrť Nordhavn si od rannej fázy stanovila vysoké ciele v oblasti udržateľnosti. Jedná sa nielen o udržateľnosť budov (budovy musia deklarovať udržateľnosť certifikátom DGNB), ale aj o sociálnu a ekonomickú udržateľnosť. Po dokončení bude v štvrti bývať 40.000 obyvateľov a bude tam 40.000 pracovných miest.

V utorok je na pláne návšteva Európskej environmentálnej agentúry, kde má slovenská delegácia rokovať o prepojení životného prostredia, pandémií a klimatických zmien a klimaticky neutrálnych budov. Následne sa delegácia zúčastní otvorenia Detskej školy architektúry a stavebníctva na ostrove Papiroen, ktorá je zameraná na vzdelávanie detí v oblasti udržateľného bývania.

Prezidentka v Dánsku

Prezidentka Zuzana Čaputová odcestovala v nedeľu na dvojdňovú zahraničnú pracovnú cestu do Dánskeho kráľovstva. Okrem ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala sú súčasťou delegácie aj zástupcovia Slovenskej rady pre zelené budovy a organizácie Budovy pre budúcnosť.

Cieľom dvojdňovej pracovnej cesty prezidentky je poukázať na inovatívne riešenia v oblasti zelenej transformácie, ktorými sa môže Slovensko od Dánska inšpirovať. Prezidentka s delegáciou navštívi aj sídlo agentúry State of Green, ktorej patrónom je korunný princ Frederik, a aj Európsku environmentálnu agentúru.