Tlačové správy

 

GREEN BUILDING SUMMIT o plánovaní udržateľných mestských štvrtí

21.4.2023

Ako reaguje trh na stále sa zvyšujúci dopyt po environmentálne zodpovedných a udržateľných riešeniach v oblasti výstavby? Môžu architektonické diela vytvárať kvalitný priestor pre prácu, život alebo kultúru a zároveň reagovať na potrebu zníženia dopadov na životné prostredie? Aká je úloha miest a developerov v tomto procese?

Vo štvrtok 27. apríla 2023 zavítajú do Bratislavy špičkoví architekti a odborníci z renomovaných európskych architektonických ateliérov, aby hľadali odpovede na výzvy, ktorým v čase globálnych klimatických zmien čelí ich profesia. V rámci aktuálneho ročníka konferencie GREEN BUILDING SUMMIT 2023 prinesú inšpirácie, tipy a návody, ako navrhovať a projektovať stavby, verejné priestranstvá či mestské štvrte s dôrazom na udržateľnosť a ekológiu. Podujatie sa uskutoční v exkluzívnych priestoroch Ponton priamo na Dunaji.

Záštitu nad konferenciou prevzali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a primátor hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Matúš Vallo.

Kvalita a udržateľnosť

V prvom bloku predstaví architekt Patrick Lüth projekty nórskeho ateliéru Snøhetta, ktorý sa od svojho založenia sústreďuje na vytváranie a implementáciu udržateľných princípov v architektúre. Odprezentuje prehľad návrhov, ktoré by sa mohli stať prototypmi, ako projektovať kvalitné architektonické diela s čo najnižšou environmentálnou záťažou.

Drevostavby a uhlíková neutralita

Konferencia sa bude venovať aj téme drevostavieb ako spôsobu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. V rozličných mierkach pracuje s drevostavbami dánsky ateliér Schmidt Hammer Lassen, ktorého projekty predstaví architekt Mads Kaltoft. Johannes Rebhan z rakúskeho štúdia Wiehag sa podelí o know-how a špecifiká konštrukčných riešení na príklade medzinárodných projektov. Tematicky sa panel dotkne aj situácie na Slovensku a legislatívnych zmien, ktoré sú potrebné pre širšie využitie dreva v stavebníctve u nás.

Udržateľné mestské štvrte

Nosnou témou tohtoročnej konferencie budú udržateľné mestské štvrte a ich plánovanie. Ako vo svojom manifeste uvádza jeden z najvýznamnejších hostí, švajčiarsky architekt pôsobiaci v Paríži Philippe Rahm, architektúra a urbanizmus tradične reflektovali na klímu a zdravie. Ako príklad uvádza diela Vitrúvia, Paládia alebo Albertiho, v ktorých expozícia slnku alebo vetru, premeny teploty a vlhkosti ovplyvňovali formovanie miest. Návrat k týmto hodnotám v jeho vlastnej tvorbe bude filozofickým, ale aj praktickým úvodom tretieho bloku.

O svoje skúsenosti sa podelí aj renomovaný český ateliér CHYBIK+KRISTOF Associated architects. Mia Scheel z dánskeho ateliéru Sweeco Architects predstaví úspešné príklady revitalizácie mestských celkov, ktoré majú ambíciu zmierniť environmentálne dopady a byť odolné aj do budúcnosti.

Rad zahraničných hostí doplnia významné osobnosti domácej scény: zakladateľ spoločnosti Corwin Marián Hlavačka, architekt a ESG manažér J&T Real Estate Martin Stohl či predseda predstavenstva SKGBC Pavol Kukura.

****

Organizátormi konferencie GREEN BUILDING SUMMIT 2023 sú Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC), hlavný ambasádor udržateľnej výstavby na Slovensku, a Slovenská komora architektov (SKA), ktorá združuje autorizovaných architektov a autorizovaných krajinných architektov na Slovensku.

Summit vznikol s podporou generálnych partnerov CORWIN SK, J&T Real Estate a VÚB banka. Hlavnými partnermi sú Kaufland Slovensko a Saint-Gobain Slovensko a partnermi spoločnosti Schüco a YIT Slovakia. Patrónmi summitu sú zelené rady všetkých krajín Visegradskej štvorky – česká, poľská aj maďarská rada pre zelené budovy.

 

Kontakt pre médiá:

Henrieta Kissova
PR and Marketing Manager

E: henrieta.kissova@skgbc.org
M: +421 915 774 241