Tlačové správy

Konferencia GREEN BUILDING 2022 bude reagovať na Green Deal aj Klimatickú konferenciu OSN

13.1.2022

Čo konkrétne vyplýva z úniovej Zelenej dohody pre Európu (Green Deal), ako sa s týmito záväzkami vyrovnať a ako reagovať na závery Klimatickej konferencie OSN (COP26), ktorá sa konala koncom minulého roka v Glasgowe? To sú hlavné otázky, na ktoré bude zameraná medzinárodná konferencia GREEN BUILDING 2022 s podtitulom Prechod k udržateľnosti (Transition to Sustainability).

Konferencia sa uskutoční online formou 22. februára 2022. Jej cieľom je predstaviť vízie, inšpirácie a príklady inovatívnych riešení v oblasti udržateľnej výstavby. Konferenciu organizuje Česká rada pro šetrné budovy s podporou rád pre zelené budovy krajín Vyšehradskej štvorky – Poľska, Maďarska a Slovenska.

Ide o prvé veľké spoločné podujatie rád zelených budov krajín V4 zamerané na udržateľný rozvoj. Záštitu prevzal International WELL Building Institute, ktorého riaditeľ Rick Fedrizzi prednesie úvodnú prednášku o vývoji udržateľného stavebníctva a vízii do budúcna.

Zmena klímy predstavuje najväčšiu výzvu našej doby, zároveň by ale mala byť aj príležitosťou pre vytvorenie nového, udržateľného modelu hospodárstva. „Green Deal a závery klimatickej konferencie budú mať obrovský vplyv na nás i na prostredie, v ktorom žijeme. Človekom budované prostredie pritom predstavuje veľký potenciál pre znižovanie dopadov klimatickej zmeny,” uviedla Barbara Plachá, výkonná riaditeľka Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC).

Vízie a inšpirácie zo sveta

Úvodná prednáška Ricka Fedrizziho, riaditeľa International Well Building Insitute, bude zameraná na doterajší vývoj udržateľného stavebníctva a tiež na výzvy, trendy a rozvoj odvetvia do budúcna. Rick Fedrizzi má s udržateľným stavebníctvom bohaté skúsenosti. Je jedným zo zakladateľov Americkej rady pre zelené budovy (USGBC) a tiež Svetovej rady pre zelené budovy (WorldGBC). V oboch organizáciách pôsobil niekoľko rokov vo vedení.

Rick Fedrizzi je autorom knihy Greenthink: How Profit Can Save the Planet, ktorá získala v roku 2015 prestížnu cenu EPPY. K myšlienkam uvedeným v knihe sa prihlásil aj herec Leonardo di Caprio, ktorý je známy svojimi environmentálnymi aktivitami a k publikácii napísal predslov.

Na konferencii vystúpia vedľa Ricka Fedrizziho aj ďalší svetoví odborníci na udržateľné stavebníctvo. Napríklad o tom, ako chce spoločnosť Saint-Gobain dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, bude hovoriť jej CEO Benoit Bazin. Podobnú tému zastreší aj Paul King, výkonný riaditeľ zodpovedný za udržateľnosť a sociálne dopady v realitnej a investičnej skupine Lendlease Europe. Medzi prednášajúcimi sa objaví tiež Stefan Moser z Generálneho riaditeľstva pre energetiku Európskej komisie.

Firmy sú pripravené

Generálnym partnerom konferencie je firma Saint-Gobain, jeden z najväčších výrobcov stavebných materiálov na svete. „V kontexte rastu počtu obyvateľstva a rastúcich požiadaviek na bývanie, stavebníctvo a budovy má stavebníctvo jeden z najväčších dopadov na to, či bude naša budúcnosť udržateľná alebo nie. Lídri stavebného biznisu preto stoja pred neľahkou výzvou zabezpečiť bývanie, ktoré bude kvalitné, dostupné, ale hlavne s čo najnižším environmentálnym dopadom. Spoločnosť Saint-Gobain patrí medzi top lídrov svetového stavebníctva, čoho dôkazom môže byť široké portfólio stavebných riešení, množstvo odborníkov pre všetky stavebné profesie a odvetia, ale hlavne prístup k vývoju nových produktov, riešení a postupov. Inovácie sú cestou ako riešiť aktuálnu environmentálnu krízu, tak ako v doprave vieme, že automobily na fosílne palivá musia byť nahradené niečím inovatívnejším tak aj v stavebníctve nie je možné dosiahnuť udržateľný vývoj bez zmeny prístupu k stavbám. Saint-Gobain preto pracuje na vývoji nových unikátnych produktoch, riešení a procesov, ktoré šetria energiu, sú ľahko recyklovateľné a zároveň poskytujú vysoký komfort pre kvalitu bývania. Nemenej dôležitým bodom je však osveta a komunikácia nutnosti týchto zmien, preto sme celosvetovo dôležitým partnerom GBC,“ hovorí Miroslav Zliechovec, Business Development manažér Saint-Gobain Slovensko.

Ďalšími partnermi konferencie sú CTP, ČSOB, Skanska, CA IMMO, Velux a Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva. Spoločnosti zastrešia jednotlivé tematické bloky. Kvôli pandemickej situácii sa podujatie koná online, jednotlivé príspevky budú nahrané dopredu. Všetci odborníci ale budú k dispozícii „naživo“ pri záverečnej diskusii.

Kontakt pre médiá:

Henrieta Kissova
PR and Marketing Manager

E: henrieta.kissova@skgbc.org
M: +421 915 774 241