Aktuality

SKGBC na konferencii OSN o zmene klímy COP28

 

Bratislava, 2. decembra 2023 – Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) sa tento rok prvýkrát zúčastnila klimatickej konferencie Organizácie spojených národov (OSN). 28. výročná konferencia OSN o zmene klímy COP28 v Spojených arabských emirátoch sa uskutočnila od 30. novembra 2023 do 12. decembra 2023. Slovenskú radu pre zelené budovy reprezentoval predseda predstavenstva rady Pavol Kukura, ktorý zavítal do Dubaja v rámci slovenskej delegácie odborníkov, ktorí navštívili konferenciu s prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou.

Spolu so slovenskou delegáciou navštívili Knowledge Hub a Technology & Innovation Hub, ale aj zaujímavý Energy Transition Hub, kde boli prezentované plány najväčšieho solárneho parku na svete. Výnimočný bol vlastný certifikačný systém pre udržateľné budovy v Dubaji pod názvom Al Sa´fat System for Green Buildings. Veľmi inšpiratívny príklad pre tím expertov, ktorí vytvorili unikátny certifikačný systém pre verejné budovy na Slovensku s názvom Prezidentská zelená pečať.

Klimatická konferencia OSN je aj príležitosťou na výmenu skúseností a nadviazanie kontaktov. Súčasťou delegácie boli aj podnikatelia, zástupcovia samospráv a klimatickí lídri. Slovenské firmy z oblasti zelených technológií a inovácií mali možnosť stretnúť svojich partnerov zo súkromného sektora z rôznych krajín sveta. Na podnikateľskom fóre predstavili svoje projekty partnerom z Dubajskej obchodnej a priemyselnej komory aj predstaviteľom viacerých investičných fondov. Zástupcovia z regiónu Blízkeho a Stredného východu prejavili záujem o slovenské know-how, technológie a riešenia a preskúmajú možnosti investovania na Slovensku do prezentovaných inovatívnych projektov a partnerstiev. Prítomní boli aj zástupcovia Košíc, Bratislavy a Komárna, ktorí si mali možnosť vypočuť prezentácie veľkých svetových miest. Samosprávy sa účinne a kompetentne dokážu vysporiadať s dôsledkami klimatickej krízy a ukazuje sa, že s väčšími kompetenciami sa vedia podieľať aj na odstraňovaní jej príčin.

Na rokovaniach sa stretli predstavitelia približne 200 krajín sveta a jednou z hlavných tém bola aj dekarbonizácia budov a stavebného priemyslu. Prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom vystúpení na COP28 predstavila kroky, ktoré robí Slovensko a vďaka ktorým patríme medzi najambicióznejšie krajiny sveta.

Stavebný sektor má ambíciu implementovať udržateľné riešenia vo veľkom rozsahu. Aj o tom hovorili predstavitelia viac ako 75 zelených rád z celého sveta na čele so Svetovou radou pre zelené budovy (World Green Building Council).