Tlačové správy

 

SKGBC pripravuje bohatý Týždeň zelených budov 2023

14.9.2023

Cesta k uhlíkovej neutralite, modularita a životný cyklus budov, ale aj EU Taxonómia, ESG a zelené financovanie v stavebníctve budú hlavné témy podujatí, ktoré pripravuje Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) v rámci Týždňa zelených budov 2023. Podujatia venované udržateľnej výstavbe organizuje rada už tradične posledné dva septembrové týždne.

Tento rok ide už o 13. ročník podujatí nadväzujúcich na Svetový týždeň zelených budov (World Green Building Week), ktorý organizujú rady zelených budov po celom svete na čele so Svetovou radou pre zelené budovy (World Green Building Council – WGBC). Hlavným mottom tohtoročnej série podujatí po celom svete je #BuildingTheTransition.

Témy ako uhlíková neutralita, modularita alebo ESG rezonujú stále viac aj v stavebníctve. ESG faktory zohľadňujú ako podniky zvládajú svoje environmentálne a sociálne dopady, a ako sú riadené vo vzťahu k transparentnosti a etike. S tým je spojené aj zelené financovanie, ktoré sa týka najmä zelených budov a infraštruktúry, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na úsporu energie, využívanie obnoviteľných zdrojov, zníženie emisií a minimalizáciu environmentálneho zaťaženia.

„Budovy sú v celom životnom cykle značným prispievateľov k tvorbe skleníkových plynov. Preto je žiadúce počas celého životného cyklu používať nízkouhlíkové a energeticky efektívne materiály a technológie. Využitie prefabrikovaných prvkov a modularita je moderný spôsob výstavby, ktorý dokáže významne eliminovať emisie, hlavne ak sa využijú aj ekologické materiály, ako napríklad drevo,“ uviedol Pavol Kukura, predseda predstavenstva SKGBC.

 

Týždeň zelených budov využíva SKGBC na aktívnu a efektívnu komunikáciu a diskusiu o aktuálnych témach týkajúcich sa udržateľnosti, a to najmä o ekologických, sociálnych a ekonomických aspektoch udržateľnej výstavby.

Sériu podujatí pod názvom Týždeň zelených budov 2023 organizuje SKGBC s podporou generálnych partnerov týždňa:  J&T Real Estate, Kontrakting stavebné montáže a VÚB banka. Hlavnými partnermi podujatí sú Kaufland a YIT Slovakia a partnermi jednotlivých podujatí spoločnosti Baumit, BMI Group, CTP Slovakia, ČSOB banka, HB Reavis, KOOR, Rehau, Prvá stavebná sporiteľňa, Rehau, Siemens, Zumtobel Group a Wienerberger.

Nad Týždňom zelených budov 2023 prevzali záštitu Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky a Slovenská agentúra životného prostredia.

 

Zoznam podujatí:


19. septembra 2023

GREEN BUSINESS AFTERNOON
Téma: Cesta k uhlíkovej neutralite

19. septembra 2023
GREEN BUSINESS CLUB
Slávnostný večer Týždňa zelených budov 2023

20. septembra 2023
GREEN BUILDING BIKE TOUR
Cykloexkurzia s komentovanými zastávkami pri budovách s prvkami udržateľnosti

21. septembra 2023
GREEN BUSINESS BREAKFAST
Téma: Modularita a životný cyklus budov

27. septembra 2023
GREEN BUSINESS BREAKFAST
Téma: EU Taxonómia, ESG a zelené financovanie v stavebníctve

 

Kontakt pre médiá:

Henrieta Kissova
PR and Marketing Manager

E: henrieta.kissova@skgbc.org
M: +421 915 774 241