Aktuality

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže DETI A ARCHITEKTÚRA

 

Bratislava, 26. apríla 2024 V kinosále Slovenskej národnej galérie (SNG) sa uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže DETI A ARCHITEKTÚRA. 25 žiačok a žiakov z celého Slovenska pricestovalo s rodičmi a učiteľmi do Bratislavy, aby si z rúk organizátorov a partnerov už 10 ročníka projektu prebrali diplom a vecné ceny za víťazné výtvarné práce. Tie vybrala na ocenenie odborná porota z vyše 600 zaslaných prác. Krásne priestory kinosály zrekonštruovanej SNG dodali oceňovaniu naozaj slávnostnú atmosféru.

Súčasťou podujatia, ktoré moderovala Bibiána Ondrejková, bolo aj pripomenutie 10-ročnej histórie projektu, ktorého hlavným cieľom je učiť deti vnímať architektúru, spoznávať stavebníctvo a prostredie. Každý rok je projekt zameraný na inú nosnú tému a je realizovaný online pomocou kreatívneho a interaktívneho e-kurzu. V roku 2023 bola hlavnou témou projektu „Zelená architektúra, zelené stavebníctvo“ a témou výtvarnej súťaže bolo namaľovať svoju predstavu Zelenej mestskej štvrte. Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) je partnerom projektu DETI A ARCHITEKTÚRA.

Výtvarných prác prišlo do súťaže vyše 600 a porota vybrala z nich 26 na ocenenie. Ocenila práce žiakov z rôznych kútov Slovenska, ktorých organizátori projektu pozvali na slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže a tematickú vychádzku po zelenej architektúre Bratislavy.

Dvojdňový výlet v Bratislave

Žiaci, ktorí boli pozvaní na náklady organizátorov do Bratislavy, si užili nielen slávnostné podujatie, ale veľkým zážitkom pre nich bola aj komentovaná prehliadka rekonštrukcie SNG, ktorú zabezpečilo pedagogické oddelenie galérie. Na druhý deň absolvovali deti spolu s rodičmi tematickú vychádzku po zelenej architektúre Bratislavy. Prešli sa po nábreží, ukázali sme im Riverpark aj Zukermandel a potom sa vláčikom-blaváčikom prešli po časti historickej Bratislavy a zavítali do Eurovea.

Najväčším zážitkom pre všetkých bola návšteva mrakodrapu Eurovea Tower, kde si zo 44 poschodia pozreli krásne výhľady na celú Bratislavu. Prehliadku Eurovea Tower zabezpečila pre deti aj rodičov hlavný partner projektu Deti a architektúra a zároveň investor mrakodrapu spoločnosť JTRE. Záver tematickej vychádzky patril prehliadke budovy Wallenrod, kde nás sprevádzal jeden z autorov budovy architekt Lichý. Ten priblížil žiakom nielen samotnú budovu, ale aj profesiu architektov a projektantov. Mnohé z ocenených deti zavítali do Bratislavy prvýkrát v živote a preto pre organizátora aj partnerov a podporovateľov projektu bolo najväčšou radosťou to, že deti aj rodičia odchádzali domov nadšení a plní skvelých zážitkov.

 

Viac informácií k priebehu 10. ročníka nájdette na www.detiaarchitektura.sk