Bratislava, 14. novembra 2022 – Pozrite si záznam prednášok z podujatia GREEN BUSINESS BREAKFAST venované téme Uhlíková stopa budov. Podujatie organizovala Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) dňa 22. septembra 2022 v rámci Týždňa zelených budov 2022.

 

Pojem uhlíková stopa (prepočítavaná na hmotnosť CO2) sa stáva neoddeliteľnou súčasťou dnešnej doby. Budovy materiálmi, z ktorých sú postavené, a svojou prevádzkou zodpovedajú za takmer 40 % svetových emisií CO2. Trvalo udržateľné stavebné materiály a cirkulárna ekonomika, energetická náročnosť pokrytá z obnoviteľných zdrojov, nižšie emisie, ekologickejšie stavby, vyššia hodnota nehnuteľností, či úspora nákladov na prevádzku – to je len niekoľko celospoločenských prínosov zelených budov. Podujatie bolo zamerané na  zabudovaný a prevádzkový uhlík v budovách ako aj na spôsoby a nástroje pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Príklady z praxe boli doplnené o jedinečnú možnosť zúčastniť sa prehliadky budovy Einpark Offices.

 

– Slovensko a uhlíková neutralita – Igor Bubeník, Head of ESG, CORWIN

 

 

– Race to Zero – Tomáš Messinger, Head of ESG & Sustainability, HB Reavis

 

 

– Ako znížiť uhlíkovú stopu budovy v rôznych fázach jej životného cyklu – Tomáš Guniš, projektovo architektonický špecialista, Saint-Gobain Slovensko

 

 

– Uhlíkovo neutrálne podlahové krytiny Interface – Andrei Loghin, account manager, ProInterier

 

 

– Udržateľné vykurovanie a chladenie budov prostredníctvom BKT/TABS – Igor Krajčovič, obchodný riaditeľ, REHAU

 

 

– Zodpovedné financovanie očami banky na bývanie – Jozef Plško, vedúci komunikácie, PSS

 

 

 

Moderoval: Martin Stohl, poradca predstavenstva SKGBC

 

 

Týždeň zelených budov 2022 organizovala SKGBC s podporou generálnych partnerov týždňa Saint-Gobain, VÚB banka, J&T REAL ESTATE a CORWIN SK. Hlavnými partnermi podujatí boli Peikko Slovakia, Siemens, HB Reavis, Rehau, YIT Slovakia, Alto Real Estate. Jednotlivé podujatia venované udržateľnej výstavbe podporili aj partneri Prvá stavebná sporiteľňa, KOOR, Schüco, MiddleCap, ProInterier a Knauf Insulation.

 

Nad sériou podujatí Týždňa zelených budov 2022 prevzali záštitu minister životného prostredia Slovenskej republiky Ján Budaj a minister dopravy a výstavby Slovenskej republiky Andrej Doležal.